Mavi Gözlü Güzel Kadın... | Bir Buket Kozmetik

Mavi Gözlü Güzel Kadın...

/ 11 comments
Benim için zor bir günün 3.yılı, biliyorum bu konusizin ilginizi çekmiyecek ama madem ki bu bir blog işte benim hayatımın en önemli insanı.Anneneciğim bebekliğimden beri hep hayatımın merkezinde oldu benim bir gün gideceğini biliyordum ama bu kadar özleyeceğimi düşünmemiştim. Güzel bir hayat yaşadı Nesrinim 1921 yılında İzmirde bir yalıda dünya ya gelmiş 3 kız kardeşin en küçüğü, o yıllarda annesinin çabalarıyla zorlu çocukluk dönemini atlatmış , anlatılanlara göre annesi her gün 2 kez minik bir kayıkla balık tutmaya çıkarmış ki eve katkısı olsun. Neyse benim deniz gözlü güzel anneannem o devirde okumuş ve devlet memuru olmuş bir genç kızın çalışması çok alışılmadık olduğundan zorluklar çekmiş. Selanikten göç etmiş bir ailenin en küçük erkek çocuğu olan dedem ise İstanbulda tüm aileninyükünü üstüne almış İstanbulun yada Şişli bölgesinin ilk kırtasiye dükkanını açmış,ailesinin bir türlü evlendirmeyi başaramadığı dedem Nesroşumun resmini görünce tamam demiş , işte bu . Kendinden 11 yaş küçük mavi gözlü Nesrinle evlenmiş.
Bu evlilikten 2 güzel kızları olmuş bu iki kızın evliliğinden de 4 torun , ben ailenin en küçüğü olarak dedemi hiç tanımadım. Ben doğmadan 3 sene önce vefat etmiş. Yanlız kalan Nesrinimde kendini torunlarına adamış Hadi itiraf edeyim bunun kaymağını da ben yedim .En büyük kuzenim kız, ondan 2 yaş küçük olan iki erkek torun ağabeyim ve diğer kuzenim (ki kendileri 1 gün arayla dünya ya gelmiş) bir arada büyümüşler.Ben onlardan 7.5 sene sonra dünyayagelince Nesrinin gözdesi olmuşum. İlk kız toronununda yeri ayrıdır onuda es geçmeyelim.Nesrin kızlarını çok sever.
İlk seyahatlerime anneannemle çıktım ben, küçücük yaşımda evden kaçıp ona gitmeye çalıştım. Bana bir tek anneannemin masal anlattığını hatırlıyorum. Kokoştu benim anneannem eve sürekli terzi gelirdi, hep kaliteli kumaşlardan dikilirdi tayyörleri.Sabah çayını demlemeden makyajını yapardı Nesrin. Pantolonla sadece 1-2 kez gördüm o da bizim zorumuzla , bu kokoş kadının öldüğünde bile 3 dolap giysisi vardı. Allahım kime çektiğim belli.Nesye Nesroşun tüm kıyafet ve ayakkabılarını salona taşır kendime dükkan kurardım oda benim müşterim olurdu akşama uykudan sızana kadar benimle oynar sonrada hiç kızmadan dağınıklığımı toplardı. Her cumartesi bir oyuncak alırdı bana her cumartesi, sımarıklığımın müsebbibi Nesrindir. İstediğim herşey almaya çalışırdı bana , hep mutlu etmek istedi beni etti de , hastalığının en kötü günlerinde bile.
O kadar çok anım var ki anlatacak kitap yazsam olur ama ben bugün sadece bana güzellikler ver bu güzel kadını hatırlamak istedim. Çok şey öğrendim senden Nesrinim bana hep borç alma , kimseye borçlu kalma derdin. İyi kalpli yumuşak huylu olup insanları ne kadar kötü olursa olsun affetmem gerektiğini de senden gördüm çünkü her kızgınlık bizim omuzumuzda bir yük biliyorum. Alışverişide senden öğrendim sanırım o pek iyi olmadı Nesroşum :) Örgüyü, kahve yapmayı , sevgiyi senden öğrendim. Hayatımdaki en güzel rol modeldin , tam bir İstanbul hanımefendisi ...İstanbul seni özlüyor mu bilmiyorum ama ben çok özlüyorum Anneannem...

Sıkılmadan okuduysanız teşekkürler , en açık kalple hislerimi paylaşmak istedim
Sevgiler

11 yorum:

 1. Allahtan rahmet dilerim anneannen için. Ne mutlu ki güzel anılarla hatırlıyorsun onu. Allah kalanlara sağlıklı ömür versin inşallah :)

  YanıtlayınSil
 2. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun anneannenin gözlerimi doldurdun o kadar güzel yazmışsın ki..

  YanıtlayınSil
 3. Mekanı cennet olsun canım çok güzel anlatmışsın okurken gözümde canlandı yazdıkların.
  Benim dedemde Selanik göçmeni 5 yıl oldu kaybedeli ananenizle yaşıtlarmış.Ananemi çok severdim ama çok genç ayrıldı aramızdan şimdi hiçbirisi yok ama senin yazdığın gibi onların yanında ne kadar huzurlu ve mutluymuşuz ne çok şey öğrenmişiz onlardan 31 yaşındayım çocukluğum hep aklıma gelir ararım o günleri.

  YanıtlayınSil
 4. Canım çok keyifle ve gözlerim dolu dolu okudum.O kadar güzel anlatmışsınki hayran olmamak elde değil.Eminim seninle gurur duyuyordur.Mekanı cennet olsun inş. Allah rahmet eylesin...

  YanıtlayınSil
 5. Çok güzel ve duygulu yazmışsın, mekanı cennet olsun nur içinde yatsın...

  YanıtlayınSil
 6. @onorr teşekkür ederim canım, hepimizin sevdikleri nur içinde yatsın
  @RoseAngel Güzel mesajın için teşekkür ederim beni mutlu etkin tekrar teşekkürler
  @adsız bende 31 yaşındayım umarım hepsi iyi yerlerde bizi bekliyorlardır :)
  @uzunincekivircikk teşekkür ederim güzel yorumun için
  @sunshine çok teşekkür ederim duygularımı paylaşmanız beni mutlu etti

  YanıtlayınSil
 7. super yazmissin. tesekkurler paylastigin icin :)

  YanıtlayınSil
 8. Canımın içiii, ne güzel bir yazı bu böyle. =) Biliyorum ki; o melek hep seninle birlikte. Allah rahmet eylesin tekrardan. Mekanı cennet olsun.

  YanıtlayınSil
 9. Nur icinde yatsin..
  Yazdiklarini okurken bitmesin istedim, cok guzel yazmissin=)))

  YanıtlayınSil
 10. @hatice ve @angie güzel yorumlarınıza teşekkürler ..

  YanıtlayınSil
 11. Allah rahmet eylesin:( çok güzel yazmışsın okurken çok etkilendim...

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.